Jak obliczyć dzienną porcję pokarmu?

Jak obliczyć dzienną porcję pokarmu?

Dlaczego samodzielne obliczanie dawki pokarmu dla zwierzaka jest takie istotne?

Na większości etykiet jest podane przecież dawkowanie w przedziałach wagowych zwierzaków. Często spotykam się z tym, że opiekunowie zapytani o ilość podawanej karmy, odpowiadają że karmią zgodnie z etykietą na opakowaniu. Niestety tylko w części przypadków takie karmienie będzie odpowiadać rzeczywistemu zapotrzebowaniu zwierzaka lub będzie do tej wartości zbliżone. Zauważ, że na etykiecie ilość pokarmu zależy jedynie od wagi zwierzaka, natomiast przy obliczeniach dziennego zapotrzebowania bierzemy pod uwagę znacznie więcej czynników – możesz przeczytać o tym TUTAJ.

Ponadto, niestety część etykiet karm komercyjnych ma znaczące błędy w sugerowanych wielkościach porcji. Spotkałam się nawet z przypadkiem, że wartość z etykiety sugerowała podawanie standardowemu zdrowemu kotu o wadze 5kg ilość 2 razy mniejszą (!) niż wynika z obliczeń. Nieświadomy błędu opiekun dostarcza za mało kalorii zwierzakowi i zastanawia się dlaczego kot ciągle jest głodny – dostaje przecież ilości zgodne z zaleceniami producenta. Właśnie z uwagi na takie sytuacje warto zagłębić się w temat i nauczyć się weryfikować czy podajemy odpowiednią ilość pokarmu.

W poprzednim artykule omawiałam temat wyliczenia dziennego zapotrzebowania energetycznego. Określenie ilości kalorii jaką zwierzę powinno przyjmować dziennie jest podstawą do wyliczenia dziennej dawki pokarmu. Jeśli jeszcze nie znasz tej wartości to zachęcam do przeczytania ostatniego wpisu lub skorzystania z kalkulatora DER.

Kaloryczność karmy

Kolejnym krokiem, który umożliwi nam określenie wielkości posiłku, jest odczytanie z etykiety kaloryczności karmy lub obliczenie jej samodzielnie.

Do wyliczania kaloryczności pokarmu służą nam wzory bazujące na zmodyfikowanych współczynnikach Atwatera. Będą się one różnić w zależności od tego czy obliczamy kaloryczność karmy komercyjnej czy kaloryczność diety BARF/BACF.

Kaloryczność karmy komercyjnej

gdzie: B – białko surowe w mokrej masie [%], T – tłuszcz surowy w mokrej masie [%], W – węglowodany w mokrej masie [%]

W większości przypadków na etykiecie nie odnajdziemy zawartości węglowodanów, ale możemy ją samodzielnie bardzo łatwo obliczyć z poniższego wzoru:

gdzie: W – zawartość węglowodanów w mokrej masie [%], B – zawartość białka surowego w mokrej masie [%], T – zawartość tłuszczu surowego w mokrej masie [%], P – zawartość popiołu surowego w mokrej masie [%], WŁ – zawartość włókna surowego w mokrej masie [%], WILGOTNOŚĆ – wilgotność karmy [%]

Przykład 1: Spisujemy dane z etykiety karmy: białko surowe – 13,0%, tłuszcz surowy – 6,7%, popiół surowy – 1,2%, włókno surowe – 0,3%, wilgotność – 78%

W = 100% – 13,0% – 6,7% – 1,2% – 0,3% – 78% = 0,8%

Zawartość węglowodanów w tej karmie to 0,8% w mokrej masie.

Teraz możemy obliczyć kaloryczność karmy:

ME kcal = 3,5 kcal x 13 + 8,5 kcal x 6,7 + 3,5 kcal x 0,8 = 105,25 kcal/100g

Poniżej i w zakładce kalkulatory znajdziesz narzędzie, które policzy to dla ciebie 🙂


Kaloryczność diety domowej (np. BARF, BACF)

Powyższy wzór podawany jest informacyjnie, ponieważ przepisy z kalkulatorów do BARF (np. meatpoint) lub te otrzymywane od dietetyków, zawierają tabele z wykazem zawartości poszczególnych składników w mokrej i w suchej masie. Widoczna jest również kaloryczność takiej diety, którą możemy wpisać bezpośrednio do obliczenia dawki pokarmu.

Obliczanie dawki pokarmu

Obliczanie dziennej dawki pokarmu

Dzienną dawkę pokarmu wyliczamy z proporcji:

100 g ————- kcal kaloryczność pokarmu

X g ————- DER [kcal] dzienna ilość pokarmu

Załóżmy na potrzeby obliczeń, że DER dla zwierzaka wynosi 250 kcal, a kaloryczność pokarmu weźmy z powyższego przykładu. Aby obliczyć dzienną ilość pokarmu w gramach stosujemy „mnożenie na krzyż” i otrzymujemy:

X = 100 g x 250 kcal / 105,25 kcal ≈ 240 g

Zatem dziennie zwierzę powinno otrzymywać 240 g tej konkretnej karmy.

Obliczanie dawki pokarmu na posiłek

Te obliczenia są już formalnością i zależą oczywiście od ilości posiłków jaka podawana jest zwierzakowi.

Załóżmy na potrzeby obliczeń, że zwierzę karmione jest 4 razy dziennie. Dzielimy więc dzienną dawkę na 4 równe* posiłki.

posiłek = 238 g / 4 = 60 g

Zatem każda z 4 porcji pokarmu powinna ważyć 60 g.

*jeśli twój zwierzak ma pory dnia, w których chętniej zjada podawane porcje, możesz dowolnie modyfikować wielkość porcji w poszczególnych posiłkach. Nie zapomnij jednak o zsumowaniu wyliczonych porcji i sprawdzeniu czy spełniają wyliczone dzienne zapotrzebowanie.

Kalkulator wyliczania dawki pokarmu

Poniżej udostępniam kalkulator do wyliczania dziennej dawki pokarmu oraz wielkości posiłku. Znajdziesz go również w zakładce KALKULATORY.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *